Malakie has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbara the Fair with the Silken Hair

Barbara the Fair with the Silken Hair

1970
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mrs. Santa Claus

Mrs. Santa Claus

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

1947
×
Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
09
Husbands

Husbands

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wing Chun

Wing Chun

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lower Level

Lower Level

1992
×
Read the review Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Donkey's Hide

Donkey's Hide

1982
×
Edit this entry  
24
The Real St. Nick

The Real St. Nick

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Stork Club

The Stork Club

1945
×
Read the review Edit this entry  
21
Ruddigore

Ruddigore

1967
×
Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Salomé

Salomé

1922
×
Read the review Edit this entry  
20
Sabrina, Down Under

Sabrina, Down Under

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Body Heat

Body Heat

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
Teen Knight

Teen Knight

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry