malachai has logged 217 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry