• Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • It's Kind of a Funny Story

    ★★★★

  • Easy A

  • Somewhere

    ★★★★½

  • Inception

  • Despicable Me

    ★★★★½

  • Shutter Island

  • Zombieland

    ★★★★

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★

  • The Loved Ones

    ★★★★

  • District 9

  • Inglourious Basterds

  • Dogtooth

    ★★★★

  • Star Trek

  • Mary and Max

    ★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★

  • Mum & Dad

    ★★★★

  • The Dark Knight

  • Forgetting Sarah Marshall

  • No Country for Old Men

  • Serenity

  • The Incredibles

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Elf

  • Lost in Translation

  • Finding Nemo

  • Austin Powers in Goldmember

  • Memento

  • High Fidelity

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • The Big Lebowski

  • Good Will Hunting

  • Se7en

  • The Usual Suspects

  • Léon: The Professional

  • Clerks

  • Pulp Fiction

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

  • Hook

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Princess Bride

  • Predator

  • Withnail & I

  • Lethal Weapon

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Big Trouble in Little China

  • Top Gun

    ★★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • The Terminator

  • Ghostbusters

  • Blade Runner

  • Conan the Barbarian

  • Raiders of the Lost Ark

  • Escape from New York

  • The Blues Brothers

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Life of Brian

  • Alien

  • The Warriors

  • The Deer Hunter

  • Monty Python and the Holy Grail

  • A Clockwork Orange

  • Easy Rider

  • 2001: A Space Odyssey

  • Planet of the Apes

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Goldfinger

  • Casablanca