Mia has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bolivar Cuts the Sky

Bolivar Cuts the Sky

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
History is Marching

History is Marching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blood Debts

Blood Debts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Space Between the Teeth

The Space Between the Teeth

1976
×
Read the review Edit this entry  
06
Handsome Harry

Handsome Harry

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jason X

Jason X

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let Her Out

Let Her Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Too Beautiful to Die

Too Beautiful to Die

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The United States of America

The United States of America

1975
×
Read the review Edit this entry  
10
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doña Lupe

Doña Lupe

1985
×
★★½
Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Come Play

Come Play

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Geometry

Geometry

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Surveillance Camera Man

Surveillance Camera Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry