Magicoffilm has logged 337 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
2010

2010

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry