Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
100% Halal

100% Halal

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Tersanjung: The Movie

Tersanjung: The Movie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mariposa

Mariposa

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Drumline

Drumline

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Devil on Top

Devil on Top

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ali & Ratu Ratu Queens

Ali & Ratu Ratu Queens

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Expulsion from Paradise

Expulsion from Paradise

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Confidence

Confidence

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spoor

Spoor

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tabula Rasa

Tabula Rasa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Blue Stripes

Two Blue Stripes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil

The Devil

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Susi Susanti - Love All

Susi Susanti - Love All

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wedding Proposal

Wedding Proposal

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Awesome Teachers

Crazy Awesome Teachers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenang

Tenang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After the Curfew

After the Curfew

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apple Game

The Apple Game

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry