Sort by

Ethan Magee has logged 266 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Made in America

Made in America

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas in New York

A Christmas in New York

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
20
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bruce Lee Against Supermen

Bruce Lee Against Supermen

1975
×
Edit this entry  
17
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Friday

Friday

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Inuyasha the Movie 4: Fire on the Mystic Island

Inuyasha the Movie 4: Fire on the Mystic Island

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler

Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cezanne and I

Cezanne and I

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★★
Edit this entry  
09
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
Edit this entry  
07
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Edit this entry  
01
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Society

High Society

1956
×
★★
Edit this entry  
28
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry