Mads has logged 288 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Det Dystre Skæg

Det Dystre Skæg

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★½
Edit this entry  
26
Kolbøttefabrikken

Kolbøttefabrikken

2014
×
★½
Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frank Hvam - Inappropriate

Frank Hvam - Inappropriate

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★
Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Education for Death

Education for Death

1943
×
★★★
Edit this entry  
04
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
The Fight For The Red Cow

The Fight For The Red Cow

1987
×
Edit this entry  
02
Krummerne - alt på spil

Krummerne - alt på spil

2014
×
½
Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
Edit this entry