Leonidas has logged 63 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rise of the Footsoldier

Rise of the Footsoldier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iverson

Iverson

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
School Ties

School Ties

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Means War

This Means War

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★
Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry