Leonidas has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Biography: The Nine Lives of Ozzy Osbourne

Biography: The Nine Lives of Ozzy Osbourne

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mountain

Mountain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Reincarnated

Reincarnated

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★½
Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Kid from Coney Island

A Kid from Coney Island

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lemmy

Lemmy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
Edit this entry  
24
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
23
True Love

True Love

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
In Charlie Chaplin's Footsteps

In Charlie Chaplin's Footsteps

2015
×
Edit this entry