• Ammonite

    Ammonite

    This sucked

  • La Belle Époque

    La Belle Époque

    ★★★★

    Nice film we have here, feel good and really lifelike somehow? Dad couldn’t see it cos he fell asleep on the couch but when we came home he woke up and it was the last km of the Tour de France so he was happy. I guess France was the flavour of the night?

    70s seem cool too.
    Thanks

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    Actually watched this twice in 24hrs. Boy did I love it! So many great scenes, just so strong. It’s a heavy watch but so worth it. So triumphant in the end what a lunatic orse. Who couldn’t love this movie? It actually made me horny to watch it? Wtf is wrong with me and you - the person reading this. 

    Thanks 5/5

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    Eh this sucked, his worst film to date. I’d be interested to see him go worse than this one to be honest. The soundtrack was too loud and I needed subtitles for the entire movie. On that note, I think subtitles should be in all cinema.

  • Gattaca

    Gattaca

    ★★★★

    Game. Set. Match. 
    I like the futuristic vibe of the film and the whole story of identities etc.
    Too many needles being seen going into the vein for me however - multiple times I had to look away.

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★½

    Yep I liked this one, watched it in Luna in the new cinema. So good. You leave the cinema with a heavy heart but you don’t regret going. Henry was the name of the dog and father - nice.

    Didn’t specify if it was based on a true story or not but it definitely could be one, very humane stuff.

  • Split

    Split

    ★★★★

    Really cool movie, I think it was my second watching but I was more concentrated this time around. I’m yet to look into it but DID is a cool concept, gee the human body is clever. Leave a comment if you know someone with DID. Thanks

  • Contagion

    Contagion

    ★★★½

    Chilling to watch it now during a pandemic, very scary stuff. I guess it’s not based on a true story but it definitely feels like it could be, when will our vaccine come out? Was Gwyneth Paltrow and a random chef OUR case 0? I guess we’ll never know
    Not bad tho

  • North Country

    North Country

    ★★★½

    What the fuck, this is crazy viewing. Can’t believe this true story takes place in 1989. I refuse to believe America isn’t at least 100 years behind the world in civil rights issues. Incredible stuff

  • The Notebook

    The Notebook

    ★★★

    It was ok, sudden ending in my opinion. Bit disappointed I wanted to see Rachel mcAdams and Ryan Gosling together a bit more. It was sad at the end however. it was and always will be based on a novel. Thanks

  • Green Street Hooligans

    Green Street Hooligans

    ★★★★★

    I love this movie so much, watched it first time when I was 8 loved it. Watched it second time when I was 10, loved it. Watched it now for the 12th time when I’m 22, loved it. Mdog cried, reminded me of my 8 year old self, I also cried then. Oklm 

    Love it ❤️

  • A Son

    A Son

    ★★★½

    This was heavy and dark film, felt bad for the African kids being harvested like vegetables. However watching it with a bunch of my friends made it much easier to swallow and enjoy. Heavy stuff