anni has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stay

Stay

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry