• Histoire(s) du Cinéma: The Control of the Universe

    ★★★★★

  • The Apple

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Funny Games

  • The Mirror

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★½

  • Salaam Cinema

    ★★★★½

  • 71 Fragments of a Chronology of Chance

  • The Rebellion

    ★★★½

  • El Mariachi

    ★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • Misery

    ★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★½

  • Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★½

  • Fatal Attraction

    ★★★

  • Fraulein

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★½

  • Memories of Prison

    ★★★★½

  • Firestarter

    ★★½

  • The Toxic Avenger

    ★★½

  • Who Was Edgar Allan?

    ★★★

  • Children of the Corn

    ★★★

  • Variation

    ★★★½

  • Confidentially Yours

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Brood

    ★★★★

  • Lemmings, Part 2 – Injuries

    ★★★★

  • Lemmings, Part 1 – Arcadia

    ★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • Bloodsucking Freaks

  • Three Paths to the Lake

    ★★★★

  • The Story of Adele H.

    ★★★★

  • Love and Death

    ★★★★

  • Papillon

    ★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★

  • S. Bernardo

    ★★★★★

  • 7 Plus Seven

  • Stolen Kisses

    ★★★★

  • The Party

    ★★★★½

  • Hour of the Wolf

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • Accident

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • The Collector

    ★★★★

  • Seven Up!

  • Blood and Black Lace

    ★★★½

  • Black God, White Devil

    ★★★★★

  • The Servant

    ★★★★★

  • The Fire Within

    ★★★½

  • Barren Lives

    ★★★★½

  • The Turning Wind

    ★★★★

  • L'Eclisse

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Le Beau Serge

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★½

  • Our Daily Bread

    ★★★★

  • Limite

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Antes que o Tempo Me Esqueça

    ★½