• Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • The Life Ahead

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • Rich in Love

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • 6 Underground

    ★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Socorro, Virei uma Garota!

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Escape Room

    ★★★

  • Mirage

    ★★★

  • Rend Your Heart

    ★★★★

  • Green Book

    ★★½

  • Só Aqui

    ★★★★★

  • Truth or Dare

    ★★

  • Hereditary

    ★★½

  • The Babysitter

    ★½

  • Annabelle: Creation

    ★★★

  • In the Fade

    ★★★

  • Just Like Our Parents

    ★★★½

  • Super Dark Times

    ★★

  • Get Out

    ★★★

  • The Other End

    ★★

  • Tô Ryca!

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Nerve

    ★★★★

  • Aquarius

    ★★★★★

  • JL's Passion

    ★★★★★

  • As You Are

    ★★

  • Room

    ★★★★

  • Hot Girls Wanted

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★

  • Insidious: Chapter 2

    ★★

  • We're So Young

  • Tropicália

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • E Aí... Comeu?

    ★★★

  • The Dictator

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★★★

  • Puss in Boots

    ★★★

  • Our Idiot Brother

    ★★★★

  • The Help

    ★★½

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    ★★★★★

  • Megamind: The Button of Doom

  • No Strings Attached

    ★★★★★

  • De Pernas Pro Ar

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★

  • Dancing Dreams

    ★★★★★

  • Wizards of Waverly Place: The Movie

    ★★★★★

  • Hannah Montana: The Movie

    ★★★★★

  • I Love You, Man

    ★★★★★

  • He's Just Not That Into You

    ★★★★

  • High School Musical 3: Senior Year

  • Bee Movie

    ★★★★★

  • Elite Squad

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★

  • High School Musical 2

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • American Pie Presents: The Naked Mile

    ★★★

  • Accepted

    ★★★½

  • Click

    ★★★

  • Just My Luck

    ★★★½

  • High School Musical

    ★★★★★

  • Red Carpet

    ★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★½