luis 🌧️ has logged 193 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
08
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eletrodoméstica

Eletrodoméstica

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry