Luís has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Within a Minute: The Making of Episode III

Within a Minute: The Making of Episode III

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gerry

Gerry

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Copied

The Man Who Copied

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry