Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Allied

Allied

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gracinha

Gracinha

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Noite Passada Na Pandemia

Noite Passada Na Pandemia

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tight Shoes

Tight Shoes

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Together

Together

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Turning Wind

The Turning Wind

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★★½
Edit this entry