Luis_989 has logged 1,028 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wer

Wer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Run the Tide

Run the Tide

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Azumi

Azumi

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hollow Point

The Hollow Point

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wedding Party

The Wedding Party

1969
×
★★
Edit this entry  
29
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All We Had

All We Had

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Riding the Bullet

Riding the Bullet

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barry

Barry

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Factory

The Factory

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reversion

Reversion

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Edit this entry  
23
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
May in the Summer

May in the Summer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Foxfire

Foxfire

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Suspect Zero

Suspect Zero

2004
×
★½
Edit this entry  
21
Collide

Collide

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Aloys

Aloys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wait

The Wait

2013
×
★½
Edit this entry  
20
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The 3:07 AM Project

The 3:07 AM Project

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Maiden

The Maiden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heatstroke

Heatstroke

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ivory Tower

Ivory Tower

2014
×
★★★½
Edit this entry