lucy has logged 35 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valentine

Valentine

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry