Jessica has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp

Pulp

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Poem

Poem

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Haze

Haze

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandala

Mandala

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vital

Vital

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Film

Film

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mob

The Mob

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Framed

Framed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thimble Theater

Thimble Theater

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry