Lucinda has logged 393 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Edit this entry  
29
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Satan Claus

Satan Claus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
15
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emanuelle in America

Emanuelle in America

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Await

We Await

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Madball

Madball

1988
×
Edit this entry  
02
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
House of Seven Belles

House of Seven Belles

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twists in the Cord (or) … Other Extensions of the Telephone

Twists in the Cord (or) … Other Extensions of the Telephone

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Truth

The Truth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Old Czech Legends

Old Czech Legends

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wolf Lake

Wolf Lake

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nobodies

The Nobodies

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry