pietra has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Durval Records

Durval Records

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Dog's Will

A Dog's Will

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry