• The Girl Who Killed Her Parents

    ★★★½

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Cinderella

    ½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Me Sinto Bem com Você

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★½

  • Save Ralph

    ★★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Double Dad

  • Just Another Christmas

    ★★★★½

  • Holidate

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Run

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • After We Collided

    ½

  • Host

    ★★½

  • The Half of It

    ★½

  • Rich in Love

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Occupant

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • All the Bright Places

  • The Decline

  • Isi & Ossi

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • 365 Days

    ½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

    ★★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Sun Is Also a Star

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Aladdin

  • Chernobyl

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • After

    ½

  • The Silence

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★★

  • A Dog's Way Home

  • Bird Box

    ★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★½

  • mid90s

    ★★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • Boy Erased

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before