mark has logged 80 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mess He Made

The Mess He Made

2017
×
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Square

The Square

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Landline

Landline

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
13
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Taxi zum Klo

Taxi zum Klo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eros

Eros

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
24
Tom of Finland

Tom of Finland

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
Edit this entry  
18
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry