Lord_Buscemi has logged 142 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
07
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Burial Path

Burial Path

1978
×
★★
Edit this entry  
24
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★½
Edit this entry  
23
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stellar

Stellar

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Phantom Love

Phantom Love

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry