• The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★★

    This movie feels like a really campy early 2000's erotic thriller and honestly I kinda love that. It truly leans into being as insane as possible by the end and becomes this insane, steamy story about how we view people and how that obsession with that can reflect on our own lives.

    The plot and dialogue is fuckin bananas, sometimes to its detriment, but I think visually it does a great job of capturing that sensuality and leering voyeurism.

  • The Witcher: Nightmare of the Wolf

    The Witcher: Nightmare of the Wolf

    ★★★

    Idk anything about The Witcher at all, but this was pretty ok as a self contained thing.

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ½

    So the original Don't Breathe was pretty good I thought. I haven't seen it in a while and I imagine I'd like it a bit less on rewatch, but it was pretty thrilling and used it's concept of "blind guy hunting people down" was pretty well done and the film goes to some fucked up places, making this blind guy a unredeeming villain. I'm going to have to spoil the original here, just to talk about how fucking insane this…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★★★

    The Guilty is one of the best contained thrillers I've ever seen. It takes place in a police emergency call centre where an officer has to locate a woman who's been kidnapped. It's told entirely through phone calls and a phenomenal lead performance from Jakob Cedergren. It never feels dull because of it's setting, just because of how engaging the story becomes and watching Asger go down this rabbit hole. It's incredibly tense and had my jaw on the floor multiple times.

    I'm so terrified to see Jake Gyllenhaal fuck this up 😭

  • Twenty Something

    Twenty Something

    ★★★★

    I really liked this! It was quite a nice little story and concept and the like gimmick of it and crux of the story was something that really resonated with me. And it's quite cool seeing Pixar do more 2D stuff.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    When I first started watching Malignant, I was really worried. I had heard really great things going into it, better than I expected to hear, but the opening wasn't giving me great vibes. The dialogue was really corny, the music was overbearing, it looked really nice but overall I wasn't super into it, and as the next few scenes started playing out, I still wasn't really into it, it felt really 

    But then I remembered this is a James Wan…

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★

    This is so close to being really fun, but I feel like it overcomplicates itself a bit. Visually, it goes much further than the original, for better or worse. The Wachowski sisters retain that strong sense of visuals and fluidity, but the story feels much more difficult to grasp onto. 

    Idk, like for all the cgi elements that stand out, I kinda love the fight scenes and just general aesthetic to this. It's not exactly Speed racer levels, but it…

  • Jackie

    Jackie

    ★★★★★

    A biopic that for once seems to have an understanding of its function. It's not just a portrayal of a historical event and real people, but it functions as it's own artistic statement through the lens of this real story. It's a movie about the proceeding days after John F Kennedy's assassination, but importantly it's through the lens of Jackie Kennedy and her grief and emotional struggle, as well as the ideas of legacy and how to cope with loss…

  • He's All That

    He's All That

    ½

    this is what straight tiktok looks like and I'm glad I never have to glimpse into that terrifying world

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Shang-Chi feels like the first actual next step in the MCU movies after Spider-Man and Black Widow. It is able to set up this new character and this new world to explore within the greater MCU, but is also able to tell a pretty contained story that deals with real emotions.

    I really loved how they handled the family drama shit here, because it actually felt well explored and covered in enough depth. Tony Leung's character was really well showcased,…

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★

    a lot of these action scenes would be so cool if they were shot and edited in a coherent way. Like this movie is such a drastic shift from Casino Royale in quality and in intrest. I just did not care about any of the characters or the direction of the story or anything like that. It's not bad it's just exceedingly dull

  • Cinderella

    Cinderella

    ½

    Why have they kidnapped so many good British comedians (and James Corden) for this movie? 

    Anyways, this is just so bad, like it's a jukebox musical which I didn't know going into it and when they sang the first number I was terrified. I went into this knowing it'd be pretty bad but I at least thought it'd be enjoyable in some way, but it really wasn't at all. It's girlboss Cinderella.

    Also, why do people keep casting Pierce Brosnan in musicals? Also why is James Corden in this he doesn't even sing or anything he's just standing there 😭