Andrew has logged 34 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Karloff: The Gentle Monster

Karloff: The Gentle Monster

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abby

Abby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Number 13

Number 13

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A View from a Hill

A View from a Hill

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stigma

Stigma

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ash Tree

The Ash Tree

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Satanic Pandemonium

Satanic Pandemonium

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Shift

Red Shift

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Around the Village Green

Around the Village Green

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★
Read the review Edit this entry