Andrew has logged 250 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Women Want

What Women Want

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Doll Boy

Doll Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alan Bennett's Diaries

Alan Bennett's Diaries

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man Vs.

Man Vs.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Is Their Destiny

Death Is Their Destiny

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Punk Kebab Documentary

The Punk Kebab Documentary

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stargate: The Ark of Truth

Stargate: The Ark of Truth

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unhinged

Unhinged

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night School

Night School

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look in the Basement

Don't Look in the Basement

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sennentuntschi

Sennentuntschi

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Enfield Haunting

The Enfield Haunting

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Pieces of Talent

Pieces of Talent

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Enfield Haunting

The Enfield Haunting

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viva

Viva

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
7th Day

7th Day

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Karloff: The Gentle Monster

Karloff: The Gentle Monster

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abby

Abby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry