Liv has logged 89 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Journey's End

Journey's End

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry