lina has logged 533 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saved!

Saved!

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elena Undone

Elena Undone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry