lilyphilia has logged 58 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Tsukiji Wonderland

Tsukiji Wonderland

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great Passage

The Great Passage

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wardrobe Dwellers

Wardrobe Dwellers

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ecotherapy Getaway Holiday

Ecotherapy Getaway Holiday

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Li'l Spider Girl

Li'l Spider Girl

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Tora-san of Goto

Tora-san of Goto

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moon of a Sleepless Night

Moon of a Sleepless Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
27
Silent

Silent

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Railways

Railways

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Pigtails

Pigtails

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Nights, Little Love

Little Nights, Little Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Grasshopper

Grasshopper

2015
×
★½
Edit this entry  
24
Norman the Snowman: The Northern Lights

Norman the Snowman: The Northern Lights

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cafe Funiculi Funicula

Cafe Funiculi Funicula

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The Girl From the Other Side

The Girl From the Other Side

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Peace

Peace

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Our 30-Minute Sessions

Our 30-Minute Sessions

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Key of Life

Key of Life

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady Maiko

Lady Maiko

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sleepless

Sleepless

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

2019
×
★★
Edit this entry  
11
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
The Magnificent Nine

The Magnificent Nine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Muta

Muta

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Somebody

Somebody

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
De Djess

De Djess

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Carmen

Carmen

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seed

Seed

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Paradise Next

Paradise Next

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
14 That Night

14 That Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Edit this entry