liliyawna has logged 194 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird, Bath and Beyond

Bird, Bath and Beyond

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Touch Retouched

The Touch Retouched

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Draw Me Now

Draw Me Now

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cet air-là

Cet air-là

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
More So-called Caryatids

More So-called Caryatids

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
7p., cuis., s. de b., … à saisir

7p., cuis., s. de b., … à saisir

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wings

Wings

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Country

Another Country

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry