• Run

    Run

    ★★★

    Exceptional performances made up for a sliiiiightly predictable plot. I still found the film to be gripping, with some great scoring too. 

    I still can’t believe the shot of Sarah Paulson crying was silent... even though we could all hear it in our minds anyways... iconique

  • Joshua: Teenager vs. Superpower

    Joshua: Teenager vs. Superpower

    ★★★★

    An inspiring tale of fighting against injustice and the power of young people in inciting real change; it’s reminiscent of the young people that organised the Black Lives Matter protests in my home city of Manchester in 2020. Evocative and moving, this documentary sheds light on Hong Kong’s political state whilst making it digestible enough for those less clued up on the issue (myself - although less so after watching the film). Power to the people. 

    FREE JOSHUA WONG, AGNES CHOW AND IVAN LAM.

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

    The way I see it, this whole film takes place inside Megan’s head, it’s her internal dialogue whilst she deals with the realisation that she is a lesbian. Each of the characters at the boot camp represents a different queer stereotype that exists in her mind. It’s all one big metaphor. 

    Is the acting great? No. But it’s a brilliant film that reflects the adolescent queer experience very well, with great cinematography and Natasha Lyonne... so what more could you want?


    Also, equating being a vegetarian and eating tofu to being queer... genius.

  • Bound

    Bound

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My first taste of the Wachowski Sisters’ work and I loved it! 

    Beautifully shot - I would go as far to say a masterclass in clever editing and match cutting. It maintains the momentum of the film and adds to the intensity of the story by keeping you on your toes. 

    Given the context of when this film was made, I like to think the Wachowski’s found an escape/release in making a film centred around queer women escaping a heteronormative…

  • His House

    His House

    ★★★

    As someone that generally does not enjoy watching horror and has had a genuine trigger of jump scares since childhood, this film wasn’t the most enjoyable for me to watch.

    However, what I did enjoy was the way the film depicts the manifestation of PTSD with a story at its core that is a different kind of horror. The “ghosts” in the film are mental scars on the characters that haunt their psyche, which is all the more harrowing. 

    There…

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    A truly bizarre and captivating narrative with this documentary acting as closure to decades of pain and anguish at the hands of a narcissist. The film’s seemingly raw, unfiltered interviews are intriguing, with the subjects unafraid to get uncomfortable and express their true feelings. The original footage is mesmerising, though left me longing for an actual release of the film - I like to think this is intentional and is a true testament to the talent behind it.

  • Lilo & Stitch

    Lilo & Stitch

    ★★★★★

    A bloody lovely film - captivating narrative that explores true human flaw unlike no other Disney film. The demonstration of the power of sibling relationships makes this film truly heartwarming and is probably why it is one of mine and my sister’s favourite films. We’d watch it daily in our shared bedroom and I have v fond memories attached to it.

    The animation style is so pretty and each shot could be a picture on a vintage 50s postcard.

    I don’t know who was more of a queer awakening for me as a kid, Bubbles or Pleakly 🏳️‍🌈🏳️‍⚧️

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    what a... como si dice... lovely film ❤️ 

    without getting too wet my amazing nan is going through a dementia situation atm and this film truly stuck a chord in a different way ❤️

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★

    A refreshing Christmas film capturing the zeitgeist of a Britain rn. Also... Emelia Clarke could rip my heart out of my chest with her bare hands and I would say thank you

  • Confessions of a Shopaholic

    Confessions of a Shopaholic

    ★★★★

    One time in work a customer knocked a card machine off the till and I shouted “DOWN WITH CAPITALISM” and she didn’t laugh - she clearly has not see this masterpiece of a film. 

    Also, I believe in Isla Fisher supremacy. Long live the Queen of Finland.

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★

    How could I be so bored when so much was happening? Nicole Kidman and the editing are the two saving graces I fear 🙈

  • Mr. & Mrs. Smith

    Mr. & Mrs. Smith

    ★★★

    If there was ever any doubt in my head about my bisexuality this film would settle them all