Jim has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
20
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marc Maron: Thinky Pain

Marc Maron: Thinky Pain

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Edit this entry  
02
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
02
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Making of ROCKY VS. DRAGO by Sylvester Stallone

The Making of ROCKY VS. DRAGO by Sylvester Stallone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Turnstile Love Connection

Turnstile Love Connection

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mind the Steps!

Mind the Steps!

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Panic

Panic

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cannipals Short Film 002: The Hammer

Cannipals Short Film 002: The Hammer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Cannipals Short Film 001: Please Leave

Cannipals Short Film 001: Please Leave

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry