ryan has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Neither Wolf Nor Dog

Neither Wolf Nor Dog

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry