• Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★½

  • Mass

    ★★★½

  • In the Earth

    ★★½

  • On the Count of Three

    ★★★★

  • How It Ends

    ★★★

  • CODA

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

  • WandaVision

    ★★★

  • The Dig

    ★★★

  • Locked Down

    ★★

  • Wonder Woman 1984

  • Education

    ★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • The Prom

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★

  • What the Constitution Means to Me

  • Rebecca

    ★★½

  • I'm Your Woman

    ★★½

  • A West Wing Special to Benefit When We All Vote

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Father of the Bride Part 3 (ish)

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Love Fraud

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Class Action Park

    ★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • Hamilton

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The World to Come

  • The High Note

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • The Rhythm Section

    ★★½

  • Wendy

    ★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Nest

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Worth

    ★★★½

  • The Night House

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★★