Laura has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Theatre Live: Antony & Cleopatra

National Theatre Live: Antony & Cleopatra

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry