Les_Vampires has logged 39 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emperor's Nightingale

The Emperor's Nightingale

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Song of the Prairie

Song of the Prairie

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Passion

Passion

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Garage

The Garage

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry