• The Humans

    ★★★★

  • Cow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★

  • Onward

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • His House

    ★★★½

  • Cats

    ★★★★

  • 1917

    ★★½

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Lingua Franca

    ★★★½

  • Crawl

    ★★★

  • Kiss of the Rabbit God

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Naysayer

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★½

  • Aladdin

    ★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Miller & Son

    ★★★

  • In Dog Years

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

  • Driveways

    ★★★★

  • Troop Zero

  • Alita: Battle Angel

  • The Souvenir

    ★★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • Sometimes, I Think About Dying

    ★★★½

  • Divine Love

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Lavender

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • One Cambodian Family Please for My Pleasure

    ★★★

  • The Rizzle

    ★★½

  • Venom

    ★★★

  • Green Book

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★