Highest rated films

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 509 Films watched
  • 42.4 Average per month
  • 9.8 Average per week

Milestones

First Film

Porco Rosso

Jan 1

Most Watched

The Lighthouse

3 times

Emma.

twice

Alice

twice

Dora and the Lost City of Gold

twice

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

twice

Last Film

If Anything Happens I Love You

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
263 films
Comedy
162 films
Thriller
107 films
Action
96 films
Adventure
79 films
Romance
76 films
Sci Fi
73 films
Horror
64 films
Crime
63 films
Fantasy
62 films
USA
380 films
UK
107 films
France
45 films
Canada
30 films
Germany
23 films
Japan
19 films
Belgium
12 films
Italy
12 films
Spain
11 films
China
9 films
English
461 films
French
44 films
Spanish
43 films
German
31 films
Japanese
25 films
Italian
23 films
Russian
14 films
Arabic
10 films
Korean
9 films
Chinese
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 193 Added 441

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Blue’s most liked review

Da 5 Bloods

★★★★

God I love Spike Lee's films. And this was was much more brutal than I thought.

More reviews

Blue’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Altered Minds
Average weighted rating:

3.0

Films Blue watched in 2020

  • If Anything Happens I Love You
  • Cops and Robbers
  • Cats
  • Sonic the Hedgehog
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • We Can Be Heroes
  • The Prom
  • Misbehaviour
  • Noelle
  • Education
  • A Hidden Life
  • Mank
  • The Watermelon Woman
  • The Undoing
  • Alex Wheatle
  • The Little Prince
  • Red, White and Blue
  • Four Christmases
  • Lovers Rock
  • The Queen's Gambit
  • The Princess Switch
  • Mangrove
  • Star Trek: First Contact
  • American Mary
  • Dark Waters
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Dark Phoenix
  • A Cure for Wellness
  • Rebecca
  • Just Mercy
  • Detour
  • Starry Eyes
  • His House
  • Locke
  • Adaptation.
  • Suspicion
  • The Slumber Party Massacre
  • Attack the Block
  • Carnival of Souls
  • Coraline
  • The Nightmare Before Christmas
  • Hocus Pocus
  • Onward
  • Little Woods
  • Killer Joe
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Notorious
  • The Skin I Live In
  • Sherlock, Jr.
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Hubie Halloween
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Other Lamb
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Trial of the Chicago 7
  • Underwater
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Rat Race
  • A History of Violence
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Long Way North
  • The Personal History of David Copperfield
  • The Road
  • The Hunt
  • Rocks
  • Saint Maud
  • Vampires vs. the Bronx
  • Bringing Up Baby
  • See No Evil, Hear No Evil
  • The Hunger Games
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The Sisterhood of the Traveling Pants
  • Hunger
  • The Boys in the Band
  • Bedazzled
  • Queen & Slim
  • Judy
  • The Sleepover
  • Space Jam
  • Hotel Transylvania
  • Bill & Ted Face the Music
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Enola Holmes
  • The Devil All the Time
  • Next Gen
  • Judy & Punch
  • Song of the Sea
  • Emma.
  • Hugo
  • An Education
  • I See You
  • The Babysitter: Killer Queen
  • I'm Thinking of Ending Things
  • L'Avventura
  • Watchmen
  • Only Lovers Left Alive
  • House
  • The Prince of Egypt
  • The Brass Teapot
  • Wuthering Heights
  • Astro Boy
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Tenet
  • Project Power
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Fish Tank
  • Normal People
  • The Magnificent Ambersons
  • All Cheerleaders Die
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Ghost
  • Lucy
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Hollywood
  • Swallow
  • Buffaloed
  • Brooklyn
  • Wild Tales
  • Sorry We Missed You
  • All About My Mother
  • Middleditch & Schwartz
  • Practical Magic
  • The Nightingale
  • Dragon Inn
  • The Kissing Booth 2
  • Showgirls
  • Little Women
  • Rock of Ages
  • Mud
  • Radioactive
  • Gangs of New York
  • Good Boys
  • Rambo
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • Charlie's Angels
  • Slither
  • Silence
  • Hairspray
  • Bring It On: All or Nothing
  • Anastasia
  • Hamilton
  • Alice
  • The Cat o' Nine Tails
  • Mary Queen of Scots
  • Captain Phillips
  • As Good as It Gets
  • Rocky V
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • Braid
  • Lady Bird
  • A League of Their Own
  • The Last Picture Show
  • Bad Education
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Death at a Funeral
  • The Old Guard
  • Moon
  • Selma
  • Rocky IV
  • Eric Andre: Legalize Everything
  • Rocky III
  • When They See Us
  • A Fantastic Woman
  • Rocky II
  • St. Trinian's
  • Mamma Mia!
  • Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire
  • Rocky
  • Bring It On Again
  • Jezebel
  • Shaun of the Dead
  • Girlhood
  • Disclosure
  • The Beyond
  • The New York Ripper
  • 7500
  • The Place Beyond the Pines
  • Frozen II
  • Collateral
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Training Day
  • Milk
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Burning
  • Straight Outta Compton
  • Capernaum
  • Madagascar
  • Scooby-Doo! and the Cyber Chase
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • This Changes Everything
  • The Lighthouse
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Game Night
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Doctor Sleep
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Color Out of Space
  • Blindspotting
  • Boy
  • Duck Butter
  • Private Life
  • Crawl
  • Bloodshot

See all 509

World map

Highly rated films Blue is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more