Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 598 Films watched
  • 49.8 Average per month
  • 11.5 Average per week

Milestones

First Film

The Bourne Supremacy

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

3 times

An American Werewolf in London

twice

The Thing

twice

First Blood

twice

Tangled

twice

Last Film

I Lost My Body

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
290 films
Comedy
210 films
Thriller
166 films
Horror
142 films
Action
131 films
Crime
96 films
Romance
83 films
Adventure
73 films
Sci Fi
71 films
Fantasy
62 films
USA
484 films
UK
98 films
France
52 films
Germany
40 films
Canada
37 films
Japan
27 films
Australia
19 films
Italy
15 films
China
13 films
Spain
11 films
English
550 films
French
70 films
Spanish
58 films
Italian
39 films
Japanese
35 films
German
34 films
Russian
32 films
Chinese
12 films
Latin
12 films
Swedish
10 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 193 Added 329

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Blue’s most liked review

Jennifer's Body

★★★★

I love this, It was real ahead of it's time and it's just a big ole load of fun

More reviews

Blue’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Taming of the Shrew

Films Blue watched in 2019

  • I Lost My Body
  • The Little Hours
  • Shrek 2
  • Mississippi Burning
  • Avengers: Endgame
  • Klaus
  • Molly's Game
  • A Private War
  • Fury
  • The King
  • All the Money in the World
  • Frances Ha
  • 6 Underground
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Wildlife
  • EMO the Musical
  • Blue Valentine
  • Little Women
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Parasite
  • Tully
  • Paterson
  • Glass
  • Wind River
  • Jack Whitehall: Christmas with my Father
  • Wild Rose
  • House
  • Godzilla
  • Night of the Living Dead
  • Jumanji: The Next Level
  • The Rover
  • Her Smell
  • Arthur Christmas
  • Hail Satan?
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Clueless
  • Legally Blonde
  • Gloria Bell
  • mid90s
  • Cold War
  • High Life
  • A Serious Man
  • Hail, Caesar!
  • Jarhead
  • Fantastic Planet
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Phenomena
  • Persona
  • Downfall
  • Bonnie and Clyde
  • Alita: Battle Angel
  • Antichrist
  • Manchester by the Sea
  • Dancer in the Dark
  • If Beale Street Could Talk
  • Inside Llewyn Davis
  • Intolerable Cruelty
  • Knives Out
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Booksmart
  • The Shallows
  • The Mule
  • Long Shot
  • Disobedience
  • True Grit
  • World War Z
  • Ouija
  • The Sisters Brothers
  • One Cut of the Dead
  • Black Christmas
  • Little Monsters
  • The Last Samurai
  • Cat City
  • Kong: Skull Island
  • Tusk
  • Atomic Blonde
  • Grave of the Fireflies
  • The Godfather
  • Synecdoche, New York
  • Carol
  • Ingrid Goes West
  • The Bling Ring
  • Harakiri
  • The Sting
  • Pom Poko
  • Little Otik
  • Faces Places
  • Chicago
  • Anna and the Apocalypse
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Ford v Ferrari
  • Beanpole
  • Vox Lux
  • Dolemite Is My Name
  • Repulsion
  • Terminator: Dark Fate
  • Tootsie
  • Field of Dreams
  • Dead Snow
  • An American Werewolf in London
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Tigers Are Not Afraid
  • The Void
  • Joker
  • Thoroughbreds
  • The Devil's Rejects
  • Scream
  • Edge of Tomorrow
  • House of 1000 Corpses
  • The Beguiled
  • Matilda
  • Before I Wake
  • Winchester '73
  • The Lives of Others
  • The Wind Rises
  • Stagecoach
  • The Quiet Man
  • The Fly
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • The Cat Returns
  • The Thing
  • Eighth Grade
  • 28 Weeks Later
  • The Imitation Game
  • Super Size Me
  • Zombieland: Double Tap
  • Mean Streets
  • Beetlejuice
  • Once Upon a Time in America
  • Cursed
  • 28 Days Later
  • My Neighbor Totoro
  • Hush
  • Seven Samurai
  • Spirited Away
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Intouchables
  • 21
  • Spectre
  • You're Next
  • The King of Comedy
  • Dawn of the Dead
  • The Babysitter
  • Blade
  • Natural Born Killers
  • Hocus Pocus
  • Leprechaun
  • Ghostbusters
  • Dog Soldiers
  • Gattaca
  • Harvie Krumpet
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • First Blood
  • Jennifer's Body
  • Addams Family Values
  • The Howling
  • Halloween
  • From Russia with Love
  • Green Room
  • Jeepers Creepers
  • Beverly Hills Cop II
  • Holidays
  • Ad Astra
  • Days of Heaven
  • The Babadook
  • Platoon
  • Badlands
  • She's Out of My League
  • Tombstone
  • Hot Pursuit
  • The Doors
  • The Shining
  • Troll Hunter
  • Vice
  • Mary and Max
  • Ready or Not
  • Beverly Hills Cop
  • Munich
  • xXx
  • Doom
  • Suburbicon
  • Bad Samaritan
  • Quadrophenia
  • Hustlers
  • Tropic Thunder
  • The Meg
  • Event Horizon
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • Fahrenheit 11/9
  • The Boxtrolls
  • Machete
  • Planet Terror
  • Shoplifters
  • Apocalypto
  • The Virgin Suicides
  • Assassination Nation
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Before I Go to Sleep
  • Slacker
  • Red Eye
  • A Scanner Darkly
  • An American Werewolf in Paris
  • 2 Days in New York

See all 598

World map

Highly rated films Blue is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more