Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 1,008 Films watched
  • 84 Average per month
  • 19.4 Average per week

Milestones

First Film

Beauty and the Beast

Feb 14

Most Watched

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

twice

Last Film

Trick 'r Treat

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
383 films
Drama
319 films
Action
252 films
Adventure
245 films
Thriller
218 films
Horror
185 films
Romance
169 films
Fantasy
164 films
Sci Fi
154 films
Family
148 films
USA
887 films
UK
186 films
Germany
51 films
France
47 films
Canada
42 films
Italy
19 films
Japan
17 films
Australia
11 films
Spain
11 films
New Zealand
6 films
English
973 films
French
98 films
Spanish
66 films
Italian
55 films
German
53 films
Russian
36 films
Japanese
28 films
Chinese
18 films
Latin
14 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Farewell to Hollywood

Films Blue watched in 2018

  • Trick 'r Treat
  • The Spy Who Dumped Me
  • His Girl Friday
  • Charade
  • White Christmas
  • Suspiria
  • Fred Claus
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Don't Torture a Duckling
  • Before Midnight
  • Nativity!
  • Before Sunset
  • Bad Santa
  • The Strangers: Prey at Night
  • Deck the Halls
  • Bad Teacher
  • Before Sunrise
  • A Ghost Story
  • Ralph Breaks the Internet
  • Strangers on a Train
  • Arthur Christmas
  • Trading Places
  • An American in Paris
  • Eight Legged Freaks
  • The Big Lebowski
  • The Santa Clause
  • Family Plot
  • Frenzy
  • Topaz
  • Torn Curtain
  • The Christmas Chronicles
  • Doctor Dolittle
  • On the Town
  • Othello
  • Nocturnal Animals
  • Saboteur
  • Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Quarantine
  • The Seven Year Itch
  • Krampus
  • A Bad Moms Christmas
  • Daddy's Home 2
  • [REC]
  • Kevin Hart: Seriously Funny
  • Gaga: Five Foot Two
  • Casting JonBenet
  • Amanda Knox
  • Aileen: Life and Death of a Serial Killer
  • Donald Glover: Weirdo
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer
  • Hold Me Tight, Let Me Go
  • Breakfast at Tiffany's
  • Feminists: What Were They Thinking?
  • The Bourne Identity
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • Clue
  • Escape from New York
  • King Kong vs. Godzilla
  • The Full Monty
  • Saturday Night Fever
  • Widows
  • North by Northwest
  • Apostle
  • The 34th
  • Stories We Tell
  • Barbarella
  • The First Purge
  • How to Marry a Millionaire
  • Tashi and the Monk
  • Spring Breakers
  • Re-Animator
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Farewell to Hollywood
  • Eyes Wide Shut
  • Cloverfield
  • My Fair Lady
  • Heathers
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Napoleon Dynamite
  • Dial M for Murder
  • The Haunting
  • Anchors Aweigh
  • Hellraiser
  • Five Million Years To Earth
  • Bohemian Rhapsody
  • Flashdance
  • Louis Theroux: Savile
  • Creature from the Black Lagoon
  • Cabin in the Sky
  • Say Anything...
  • La Dolce Vita
  • Happy Death Day
  • The Day the Earth Stood Still
  • Friday the 13th Part 2
  • Halloween
  • First Man
  • It Follows
  • Halloween
  • Phantom of the Opera
  • Nanook of the North
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Bad Times at the El Royale
  • Sharp Objects
  • New Nightmare
  • The Wizard of Oz
  • The Gleaners and I
  • Sixteen Candles
  • Jane
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • The Return of the Living Dead
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Singin' in the Rain
  • The Grudge
  • Being John Malkovich
  • Frankenstein Created Woman
  • Dracula: Prince of Darkness
  • A Simple Favor
  • Angry Inuk
  • Top Hat
  • The Bride of Frankenstein
  • Burlesque
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Man Who Knew Too Much
  • Meet Me in St. Louis
  • The Wolf Man
  • Cabaret
  • The Nanny
  • The Conjuring 2
  • Angels with Dirty Faces
  • A Star Is Born
  • The Invisible Man
  • Frankenstein
  • Four Weddings and a Funeral
  • Fahrenheit 9/11
  • Dracula
  • Gold Diggers of 1933
  • 42nd Street
  • The Mummy
  • Poltergeist
  • Poltergeist
  • The Phantom of the Opera
  • The Breakfast Club
  • Coming to America
  • Burn After Reading
  • BlacKkKlansman
  • The Inbetweeners 2
  • The Inbetweeners Movie
  • Swiss Army Man
  • My Best Friend's Wedding
  • The Missing Picture
  • The Broadway Melody
  • Funny Face
  • Definitely, Maybe
  • West Side Story
  • The Longest Yard
  • You Don't Mess with the Zohan
  • The Trouble with Harry
  • Girls Trip
  • L.A. Confidential
  • The Bridge on the River Kwai
  • Mulholland Drive
  • Brazil
  • Apocalypse Now
  • Million Dollar Baby
  • Full Metal Jacket
  • Sully
  • A Fish Called Wanda
  • Rope
  • Sullivan's Travels
  • Nosferatu
  • Shadow of a Doubt
  • The Lady Eve
  • The Purge: Election Year
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • Batman
  • Eddie Murphy: Delirious
  • Atonement
  • Annie Hall
  • The Day of the Triffids
  • Double Indemnity
  • The Day of the Triffids
  • Paul
  • Zathura: A Space Adventure
  • The Big Sleep
  • Zero Dark Thirty
  • Duel
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Doctor Strange
  • Pretty in Pink
  • The Collector
  • The Garden of Words
  • The Mist
  • Dawn of the Dead
  • 28 Weeks Later
  • Bronson
  • Clerks II
  • Chasing Amy
  • Godzilla

See all 1,008

World map

Highly rated films Blue is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House
  • Us and Them

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more