Lea has logged 30 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jungle

Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry