Lea has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Mother

The Wrong Mother

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daddy

Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inventing the Abbotts

Inventing the Abbotts

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cuties

Cuties

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry