• The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

    five stars for this absolutely batshit crazy of a movie and barry keoghan eating spaghetti

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★★★½

    max minghella having an arm tattoo and cussing is making me have unholy thoughts

    also zeke and william schenk probably explored each other’s bodies idk

  • The Human Centipede (First Sequence)

    The Human Centipede (First Sequence)

    ½

    true story: i was introduced to this movie by my daycare teacher when i was 9 where she literally drew how the human centipede looked like on the whiteboard and it has traumatized me since then

  • What's Your Number?

    What's Your Number?

    ★★★

    you should only settle with 
    1) someone who knows you’re depressed over the phone so they surprise you 
    2) someone who tells you that you look beautiful in the morning 
    3) oliver jackson cohen

  • Child's Play 2

    Child's Play 2

    ★★★★½

    rewatched this because the chucky tv series is coming out in a couple of hours and WE ARE GETTING BACK KYLE AND ANDY OUR FAV DUO YESS

  • What a Girl Wants

    What a Girl Wants

    ★★★½

    the way dilf colin firth with a piercing immediately cured my headache

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    there’s something about david fincher’s directing and writing that just miraculously makes you invested in the movie. the choices he made in the process of directing this movie genuinely amazed me, they were so good. i can’t believe i didn’t watch this sooner. 

    also why would you wanna go to university when you can be a part of fight club and do cool assignments like getting punched

  • Possession

    Possession

    ★★★★½

    this is genuinely one of the most terrifying movies i’ve ever watched and also the most haunting performance by isabelle adjani. it’s not the kind of movie which scares you for a second but the kind that taunts you and stays in your mind forever.

    probably shouldn’t have watched this before going to bed because all i can see are horrifying imageries. but really, i loved this movie.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★½

    i just know if these characters (especially randy and mickey) were set in 2021 they would definitely be on film twitter

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★½

    one and a half stars for the fun kills, i liked that part a lot about this movie. but the rest of the movie was just bland and bad, and the characters are all unlikable and boring :( some of the plot are so unnecessary like instead of putting in out of context scenes why don’t you give the characters some personality and make a plausible motive??? 

    not even gonna lie there’s literally one scene where one of the characters…

  • Vincenzo

    Vincenzo

    ★★★★

    after that last episode i strongly believe vincenzo can make really gruesome saw traps with john kramer

  • Maid

    Maid

    ★★★★★

    we really watched nick robinson and margaret qualley play as teens in movies to playing dad and mom characters wow

    ps: this was such a depressing limited series. it was so devastating and real, i loved it a lot but i don’t think i can rewatch it because it’s heartbreaking