Highest rated films

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Ask Any Buddy

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • #Alive

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★★

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • One Week

    ★★★★★

  • The Green Fog

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★★

  • Eye Myth

    ★★★★★

  • The Telephone Book

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 278 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Jan 1

Most Watched

One Week

5 times

Neighbors

3 times

The High Sign

3 times

Sherlock, Jr.

3 times

Cops

3 times

Last Film

Death Chase

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
108 films
Drama
69 films
Action
65 films
Comedy
64 films
Thriller
57 films
Crime
38 films
Sci Fi
35 films
Romance
20 films
Mystery
19 films
Fantasy
16 films
USA
174 films
Italy
16 films
Hong Kong
12 films
UK
11 films
Canada
10 films
Spain
8 films
Japan
7 films
Taiwan
7 films
France
6 films
South Korea
5 films
English
231 films
Italian
17 films
Chinese
14 films
Spanish
13 films
French
10 films
Cantonese
9 films
German
8 films
Japanese
7 films
Korean
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Eaten Alive

★★★★½

Hooper riffing on Psycho and swampsploitation and his own previous world-eater of a film, pushing past the gnarly abattoir realism of Chain Saw into an intentional stagebound artifice lit red and white, lurid and hot like a Nikkatsu girl-gang flick, balanced by deep shadows longer than the scythe wielded by…

More reviews

Steve’s most liked list

Hooptober 7.0: First Time for Everything

Been a long while since I've done a 31-days-of-horror challenge. Let's see how long I can keep this up.

Being that this is my first time participating in this particular Letterboxd yearly phenomenon, I figured I'd challenge myself a bit by sticking only to films I've yet to see. First-time…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dragon Wars
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Return of the King?

Films Steve watched in 2020

  • Death Chase
  • The Legend of Orville Morple
  • Robots of Brixton
  • Dragon Wars
  • The Return of the King?
  • Death by Popcorn: The Tragedy of the Winnipeg Jets
  • Mad Max: Fury Road
  • In Touch
  • Foxy Brown
  • Santa's Christmas Circus
  • Dark Angel
  • Symphony of the Ursus Factory
  • On the Society File of Shanghai
  • Challenge of the Lady Ninja
  • Three-Head Monster
  • Neighbors
  • The High Sign
  • The Ghost
  • Woman Revenger
  • Coffy
  • The Lady Avenger
  • Hickey & Boggs
  • Don't Fuck in the Woods
  • Revolver
  • Rebels in Canada
  • Flesh Gordon
  • The Prey
  • Mothra vs. Godzilla
  • The Watermelon Woman
  • Godzilla Raids Again
  • Women of the World
  • Bloodbath
  • Night Nurse
  • Bare Behind Bars
  • Inhumanwich!
  • Killer Sofa
  • Seven Chances
  • Sherlock, Jr.
  • Dick Tracy's Dilemma
  • Joe
  • Michigan Avenue
  • Office Love-In, White Collar Style
  • Blondie Johnson
  • Three on a Match
  • Shallow Grave
  • Day Dreams
  • Cops
  • Sherlock, Jr.
  • Suburbia Confidential
  • Union Depot
  • Big City Blues
  • Wishmaster
  • Poltergeist
  • Gypsy Vampire's Revenge
  • Damselvis, Daughter of Helvis
  • Mulberry Street
  • Horrors of Spider Island
  • Mayhem
  • The Witch Who Came from the Sea
  • The Erotic Rites of Frankenstein
  • Stigma
  • Lisa's New Nightmares
  • Aswang: A Journey Into Myth
  • It Lives Again
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Scanners II: The New Order
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • The Haunted Cop Shop
  • The Poughkeepsie Tapes
  • Hobgoblins
  • The Incredible Shrinking Man
  • DeathBed
  • Nothing But the Blood
  • Corpse Mania
  • Hell's Ground
  • Slaughter Claus
  • Meatball Machine
  • Count Dracula's Great Love
  • Trog
  • Over Your Dead Body
  • Revenge of Mr. Willie
  • It Came from Beneath the Sea
  • Frogs
  • King Kong vs. Godzilla
  • Wither
  • Kung Fu from Beyond the Grave
  • Blood Sisters
  • One Week
  • The Invisible Woman
  • Cops
  • Search for the Beast
  • The Beast Within
  • The Killer Is One of Thirteen
  • Trick or Treats
  • #Alive
  • The Bagman
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • The Flesh and Blood Show
  • Desire of the Innocent Blood
  • Cube 2: Hypercube
  • Nostradamus and the Destroyer of Monsters
  • Caesar and Otto's Summer Camp Massacre
  • Color Out of Space
  • This Is Not a Film
  • Paris Killers
  • Blood on the Moon
  • Child's Play 2
  • Devil's Doorway
  • Carnosaur 2
  • Camp Blood 2
  • Blood Theatre
  • The Clairvoyant
  • Blackenstein
  • Bite
  • Pool Party Massacre
  • The Beast Must Die
  • Braindead
  • Bad Taste
  • That's the Way of the World
  • Cisco Pike
  • Gun Crazy
  • Critters
  • 18 Heroines Of The Martial World
  • The Dragon, the Hero
  • The Walking Hills
  • The Black Lizard
  • The Devil Thumbs a Ride
  • Mynarski Death Plummet
  • Commingled Containers
  • Eye Myth
  • The Golem
  • The Murder of Fred Hampton
  • The Deadly Knives
  • Mankillers
  • Dialing for Dingbats
  • Céline and Julie Go Boating
  • The Amityville Curse
  • Crazy Safari
  • Killzone
  • Rapid Fire
  • Sick-o-pathics
  • Limbo
  • College Kickboxers
  • Destination: Infestation
  • Arsenic and Old Lace
  • Thunder in Carolina
  • The Snake Strikes Back
  • The Victim
  • Vampire Trailer Park
  • Slash Dance
  • Mermaid Isle
  • Neighbors
  • The High Sign
  • One Week
  • Cops
  • Blood Moon River
  • Min and Bill
  • One Week
  • 2019: After the Fall of New York
  • Corruption
  • The Devil
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • One Week
  • The High Sign
  • Witch from Nepal
  • The Exterminator
  • Their Own Desire
  • Last House on Dead End Street
  • Beyond the Seventh Door
  • Someone I Touched
  • All the King's Horses
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • American Rickshaw
  • The Atomic Cafe
  • The Big Gundown
  • The Haunted House
  • One Week
  • Phase IV
  • The Sniper
  • Massacre Time
  • Neighbors
  • Blood Games
  • If You Could Only Cook
  • Summer's End: The Legend of Samhain
  • Blind Alley
  • L.A. Wars
  • Reckless Eyeballing
  • Famous Irish Americans
  • Watership Down
  • 7th Heaven
  • Prime Cut
  • Still
  • Sherlock, Jr.
  • Braindead
  • The Tale of Zatoichi
  • Tunnel Vision
  • The Telephone Book
  • Redes
  • Night of the Juggler
  • Half Way to Hell
  • The Blue Hour
  • Hell's House
  • One Naked Night
  • Kill The Umpire

See all 278

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more