Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • Rock 'n' Roll High School

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 266 Films watched
  • 22.2 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Ralph Breaks the Internet

Jan 1

Most Watched

Not Wanted

twice

Possibly in Michigan

twice

Alien³

twice

Address Unknown

twice

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

Last Film

Screwball Hotel

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
89 films
Horror
70 films
Comedy
65 films
Thriller
54 films
Sci Fi
37 films
Action
37 films
Crime
37 films
Romance
27 films
Mystery
22 films
Documentary
21 films
USA
198 films
France
22 films
UK
20 films
Canada
10 films
China
9 films
Japan
8 films
Germany
7 films
Italy
4 films
Indonesia
3 films
Spain
3 films
English
236 films
French
22 films
Italian
14 films
Japanese
11 films
Spanish
11 films
German
11 films
Chinese
6 films
Russian
4 films
Indonesian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Abominable

★★

Nothing I can say about this would be as savage or direct as the fact that my daughter, age 6, turned to me at a crucial point in the climax and said, "I think I've seen this before."

More reviews

Steve’s most liked list

Most Egregious Viewing Omissions, By Year (According to Letterboxd)

After Brennie, a list of the most popular films on Letterboxd I have yet to see, one per year since 1920. Because you need more proof that I'm a bad cinephile.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Test
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Ende des sechsten Stocks

Films Steve watched in 2019

  • Screwball Hotel
  • All the Colors of Giallo
  • Black Christmas
  • All the Colors of the Dark
  • Dark Waters
  • Game Over
  • Last Christmas
  • Tammy and the T-Rex
  • Parasite
  • Amityville: A New Generation
  • Raw Deal
  • All That Jazz
  • Broadway Melody of 1940
  • Ski Troop Attack
  • Amityville 1992: It's About Time
  • Mr. Ice Cream Man
  • Amityville: The Evil Escapes
  • Dolemite
  • The Irishman
  • The Lighthouse
  • Virgins from Hell
  • Gemini Man
  • Playing with Fire
  • Werewolf Fever
  • Amityville 3-D
  • The Amityville Horror
  • All That Heaven Allows
  • Alice, Sweet Alice
  • Color Me Blood Red
  • All Night Long
  • Swing Parade of 1946
  • Bloody Birthday
  • Killer Crocodile
  • UglyDolls
  • Abominable
  • Rambo
  • All Blossoms Again: Pedro Costa, Director
  • Ad Astra
  • Flooding with Love for The Kid
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • First Blood
  • The Collector
  • Hard Target
  • Freaks
  • Massacre Mafia Style
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Colossal Youth
  • All Men Are Apes!
  • All About My Mother
  • America and Lewis Hine
  • The Wobblies
  • Gambling Lady
  • The Running Man
  • Rock 'n' Roll High School
  • Ready or Not
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Now, Voyager
  • Birthright
  • Not Wanted
  • Not Wanted
  • Never Fear
  • The Hitch-Hiker
  • If You Don't Stop It...You'll Go Blind!!!
  • The Bigamist
  • Nemesis
  • The Pusher
  • Split Second
  • Airplane!
  • The Redhead from Wyoming
  • Slumber Party Massacre II
  • Outrage
  • All About Eve
  • Swing Time
  • Night of the Living Dead
  • The Alien Within
  • Alien Resurrection
  • Evil Spawn
  • Aliens
  • The Joy Luck Club
  • The Farewell
  • Mama's Dirty Girls
  • Charlie Says
  • Audition
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Manson Massacre
  • The Other Side of Madness
  • Sweet Savior
  • Don't Make Waves
  • A Straightforward Boy
  • Possibly in Michigan
  • The Wrecking Crew
  • Manson
  • Sylvia Scarlett
  • The Wicker Man
  • Midsommar
  • Shut Up and Deal
  • Jungle Fever
  • Alien³
  • You Are Not I
  • Unedited Footage of a Bear
  • Meditation on Violence
  • Meshes of the Afternoon
  • Possibly in Michigan
  • Address Unknown
  • Child's Play
  • The Alien Agenda: Under the Skin
  • The Alien Agenda: Endangered Species
  • Logan Lucky
  • Ogroff
  • Same Player Shoots Again
  • Alien³
  • The Big Combo
  • The Secret Life of Pets 2
  • Blue Velvet
  • The Koumiko Mystery
  • The Sex O'Clock News
  • Toy Story 4
  • Mildred Pierce
  • Lavalantula
  • Killer Workout
  • Escape in the Fog
  • Keep It for Yourself
  • Human Desire
  • Apollo 11
  • Pushover
  • Love Feast
  • The Dead Don't Die
  • Infinite Football
  • Drive a Crooked Road
  • Brides of Blood
  • The Violence Movie 2
  • The Violence Movie
  • The Burglar
  • Take It Out in Trade
  • School Spirit
  • Some of My Best Friends Are...
  • T.V. Tart
  • Multiple Orgasm
  • “X”
  • Superdyke
  • Dyketactics
  • Menses
  • I Was/I Am
  • Cleansed II
  • Clay I Love You II
  • Barbara Ward Will Never Die
  • Aldebaran Sees
  • Death of a Marriage
  • Contribution to Light
  • White Cassandra
  • Hollywood Shuffle
  • Non-Fiction
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Night of the Demons
  • So Dark the Night
  • Aladdin
  • Brightburn
  • Booksmart
  • The Costume Designer
  • The Heiress
  • Uninvited
  • Address Unknown
  • Erika's Hot Summer
  • Dark Star
  • Angel
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Midget Zombie Takeover
  • Wanda Gosciminska – A Textile Worker
  • The Test
  • Ende des sechsten Stocks
  • The Soultangler
  • Brain of Blood
  • School Daze
  • Alien 2: On Earth
  • Amazing Grace
  • Moonlight for Two
  • The Wall Street Mystery
  • Alien
  • Alice in Wonderland or What's a Nice Kid Like You Doing in a Place Like This?
  • Eat My Dust
  • High Life
  • Hellboy
  • Adam
  • Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin
  • A Face in the Crowd
  • Teeth
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Nightfall
  • Blood Lake
  • The Circus
  • Red Spirit Lake
  • Boardinghouse
  • Missing Link
  • Murder by Contract
  • Warlock: The Armageddon
  • The Weirdo
  • My Name Is Julia Ross
  • Alice in the Cities
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • All Quiet on the Western Front
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Us
  • Q

See all 266

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more