Highest rated films

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • The Hate U Give

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • Ricky Jay and His 52 Assistants

    ★★★★★

  • Death Duel

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 287 Films watched
  • 23.9 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

V/H/S

Jan 1

Most Watched

Adventures on the New Frontier

twice

Primary

twice

Upgrade

twice

Incredibles 2

twice

Bao

twice

Last Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
86 films
Drama
80 films
Comedy
79 films
Thriller
64 films
Action
56 films
Crime
46 films
Sci Fi
40 films
Adventure
38 films
Documentary
26 films
Mystery
20 films
USA
218 films
UK
26 films
Canada
17 films
France
16 films
Germany
9 films
Australia
6 films
China
6 films
Mexico
5 films
Belgium
5 films
Hong Kong
5 films
English
261 films
French
12 films
Spanish
11 films
German
10 films
Italian
10 films
Chinese
9 films
Japanese
9 films
Korean
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

The House That Jack Built

★★★★★

If you gaze long enough into a navel, the navel gazes also into you.

More reviews

Steve’s most liked list

Trailer Compilation Lineup: Dusk to Dawn Drive-In Trash-o-Rama Show, Vol. 9

Films whose trailers are part of the Something Weird-produced compilation in question (this one). Films are listed in the order they appear.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Human Reproduction

Films Steve watched in 2018

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Terror Is a Man
  • Faces of November
  • Adventures on the New Frontier
  • Primary
  • The Legend of Blood Castle
  • The Abduction of the Slave Women
  • Anna and the Apocalypse
  • Mortal Engines
  • Have a Nice Day
  • The Robot vs. The Aztec Mummy
  • The Favourite
  • Calling All Earthlings
  • Cover Girl Killer
  • Jim Gaffigan: Noble Ape
  • Crimes of Passion
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Wake in Fright
  • Shoplifters
  • The Tingler
  • The House That Jack Built
  • The Man Who Fell to Earth
  • Ricky Jay and His 52 Assistants
  • Widows
  • Monster Safari
  • The Hate U Give
  • Overlord
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Old Man & the Gun
  • Under the Tree
  • Suspiria
  • Slender Man
  • Burning
  • At Dawn They Sleep
  • The Old Dark House
  • Halloween
  • Halloween II
  • The Night Eats the World
  • The Last Wave
  • Halloween
  • The Midnight Man
  • The Lullaby
  • Free Solo
  • Living Among Us
  • The Brain Eaters
  • The Row
  • Monsters, Inc.
  • Smallfoot
  • Of Unknown Origin
  • Vampires of Sorority Row
  • She-Wolf of London
  • Feral
  • Apostle
  • Absentia
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • The Endless
  • The Man They Could Not Hang
  • The Beast of Yucca Flats
  • Hell Fest
  • The Strangers: Prey at Night
  • Where Is Kyra?
  • Dead Night
  • The Great Buster: A Celebration
  • Venom
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Assassination Nation
  • The Insult
  • The Devil's Triangle
  • The Graduate
  • A Simple Favor
  • Before I Hang
  • Trading Places
  • 93Queen
  • Inherent Vice
  • The Dismembered
  • Gums
  • The Predator
  • Mandy
  • Crazy Rich Asians
  • The Groove Tube
  • The Cleanse
  • Let the Corpses Tan
  • Support the Girls
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • A Star Is Born
  • Blood Beat
  • Ant-Man and the Wasp
  • Shamus
  • The Equalizer 2
  • Terrifier
  • Knock Knock
  • Confessions of an Opium Eater
  • Hellzapoppin'
  • Upgrade
  • The Amazing World of Psychic Phenomena
  • The Happytime Murders
  • Scotty and the Secret History of Hollywood
  • Christopher Robin
  • Billionaire Boys Club
  • Matilda
  • The Meg
  • Tough Kid
  • Shocking Dark
  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance
  • Access Code
  • BlacKkKlansman
  • A Night to Dismember
  • Wish Upon
  • Shanty Tramp
  • Near Death
  • Man in the Dark
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • The Late Batsby
  • 20th Century Women
  • The Nest of the Cuckoo Birds
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Vampire Clay
  • The Mind's Eye
  • Incredibles 2
  • Bao
  • The Bowery
  • Sorry to Bother You
  • Primary
  • The Film That Rises to the Surface of Clarified Butter
  • Seven Chances
  • Number, Please?
  • Adventures on the New Frontier
  • The Seventh Curse
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Small Town Crime
  • Disco Godfather
  • My Art
  • Population: 1
  • Bao
  • Incredibles 2
  • SuperFly
  • Super Fly
  • Hereditary
  • Midnight 2
  • Snuff Perversions: Bizarre Cases of Death
  • Secrets of a Sorority Girl
  • Upgrade
  • They Remain
  • Rebel Without a Cause
  • Beast
  • Brawl Busters
  • Solo: A Star Wars Story
  • First Reformed
  • Disobedience
  • Lionman
  • Swiss Army Man
  • Den of Thieves
  • Dude Bro Party Massacre III
  • The Strange Ones
  • Our Blood Is Wine
  • Night of the Demon
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Maps to the Stars
  • The Agronomist
  • Braven
  • Let the Sunshine In
  • The Rider
  • Still/Born
  • Frantz
  • Ride The Hot Wind
  • Agony of Love
  • Werewolf
  • Age of Consent
  • The Kentucky Fried Movie
  • The Thin Man
  • Oh Lucy!
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Trader Hornee
  • Super Troopers 2
  • After the Thin Man
  • The Early Bird and the Worm
  • You Were Never Really Here
  • How to Be a Detective
  • Replicant
  • After Midnight
  • Kickboxer: Retaliation
  • Finding Nemo
  • Ready Player One
  • Holy Ghost People
  • Blockers
  • The Young Graduates
  • Galaxina
  • After Hours
  • A Quiet Place
  • Adventures of Zatoichi
  • Isle of Dogs
  • The Adventures of Lucky Pierre
  • Adventure in Sahara
  • Unsane
  • Mom and Dad
  • Addicted to Murder 3: Bloodlust
  • Addicted to Murder 2: Tainted Blood
  • Molly Grows Up
  • Starry Eyes
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • The Road Movie
  • Isle of Dogs
  • Addicted to Murder
  • RoboCop 3

See all 287

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more