Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • The Verdict

    ★★★★★

  • Swimming to Cambodia

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 294 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Martyrs

Jan 1

Most Watched

mother!

twice

Manchester by the Sea

twice

20th Century Women

twice

Last Film

Pet

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
135 films
Sci Fi
79 films
Drama
79 films
Thriller
75 films
Comedy
70 films
Action
56 films
Crime
41 films
Mystery
30 films
Fantasy
22 films
Romance
20 films
USA
219 films
UK
34 films
Canada
14 films
France
13 films
Germany
11 films
Italy
10 films
Spain
6 films
New Zealand
4 films
Mexico
4 films
Netherlands
4 films
English
270 films
Italian
18 films
German
15 films
French
11 films
Spanish
10 films
Russian
7 films
Portuguese
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

The Killing of a Sacred Deer

Every note in this pompous, stilted garbage rings phony like the ID of a 19-year-old trying to get into a bar. If this is another absurdist Lanthimos black comedy, it needs better timing and a lot more actual laughs; if, on the other hand, this is the Haneke-swiping Slab 'o…

More reviews

Steve’s most liked list

25 Best of the 21st Century (so far)

Might as well, right? Ranking is based on how I feel at this moment and could change twenty minutes from now. Except for #1.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cabin Fever
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

It Gets Worse

Films Steve watched in 2017

  • Pet
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • The Christmas That Almost Wasn't
  • Suspiria
  • It Happened One Night
  • Pocahauntus
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Timecop
  • The Shape of Water
  • The Challenge
  • Firecracker
  • Hit Man
  • The Transfiguration
  • Mausoleum
  • Anita
  • Body Rock
  • Jan-Gel, the Beast from the East
  • Pod
  • Don't Kill It
  • I Am Not Your Negro
  • Trilogy of Terror
  • Lady Bird
  • It's a Boy Girl Thing
  • Universal Soldier
  • Ghost World
  • Compulsion
  • The Bride of Frankenstein
  • Best Seller
  • The Four Dimensions of Greta
  • Batman: Strange Days
  • Robot Love Slaves
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Thin Blue Line
  • Suburbicon
  • Ex Machina
  • Geostorm
  • Girls in Chains
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Red Mob
  • Hollywood Pinup
  • Legend of the Naked Ghost
  • What We Do in the Shadows
  • Lost & Found: The True Hollywood Story of Silver Screen Cinema Pictures International
  • Thor: Ragnarok
  • Amityville: The Awakening
  • BMX Bandits
  • Frankenstein
  • Jigsaw
  • The Beyond
  • Vampire Vixens
  • The Brute Man
  • Saw 3D
  • The Giant Spider Invasion
  • The Black Waters of Echo's Pond
  • Saw VI
  • The Snowman
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Thirsty for Love, Sex and Murder
  • Summer Lake Massacre
  • Ice Scream: The ReMix
  • Saw V
  • Saw IV
  • Happy Death Day
  • Saw III
  • Blade Runner 2049
  • Saw II
  • Flesh Feast
  • My Little Pony: The Movie
  • WTF!
  • mother!
  • Friend Request
  • Varan the Unbelievable
  • The Devil's Candy
  • VooDoo
  • Gerald's Game
  • Flatliners
  • Boomerang
  • Nudist Colony of the Dead
  • Bolero
  • Wacko
  • mother!
  • Beach Rats
  • Saint Frankenstein
  • American Mummy
  • Red Spirit Lake
  • Twisted Issues
  • It
  • Airplane!
  • Operation: Take No Prisoners
  • Logan Lucky
  • Bob Roberts
  • Eraserhead
  • The James Dean Story
  • Menashe
  • The Substitute
  • The A-B-Cs of Love
  • Young Dynamite
  • Aberration
  • Headline Crasher
  • Blue Ruin
  • Split
  • Central Intelligence
  • Dirty Grandpa
  • Re-Animator
  • Irish Luck
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Black Candles
  • Amsterdamned
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Effects
  • Cold in July
  • The Immortal Story
  • Married to the Mob
  • It Gets Worse
  • Born of the Wind
  • The Verdict
  • Gun Girls
  • Abbott and Costello Meet the Keystone Kops
  • Dunkirk
  • Hay Foot
  • Ms .45
  • Manuelle Labor
  • Terror
  • Cutter's Way
  • All Cheerleaders Die
  • Blood Feast
  • Satan Claus
  • Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Elvis Found Alive
  • Big Money Hustlas
  • War for the Planet of the Apes
  • Bigfoot Horror Camp
  • Killa Season
  • The Tribe
  • Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man
  • The Long Goodbye
  • Wonder Woman
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Stewardesses
  • Passion
  • Prevenge
  • Step on It
  • Baby Driver
  • Officer Downe
  • Abbott and Costello in the Foreign Legion
  • Secret Honor
  • Beverly Hills Cop II
  • Evil Aliens
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • British Intelligence
  • Horse Money
  • The Zero Theorem
  • Galaxy Zero
  • Beware
  • The Red Blood of Courage
  • Wolf Creek 2
  • Black Angels
  • King of Comedy
  • Zardoz
  • The Psychotic Odyssey of Richard Chase
  • The Alphabet Conspiracy
  • Abbott and Costello Go to Mars
  • The Abberdine County Conjuror
  • Robot Monster
  • Pussy Riot: A Punk Prayer
  • Prom Night
  • The Undertaker and His Pals
  • Alien: Covenant
  • Damaged Lives
  • Upstream Color
  • Raw Nerve
  • The Bad News Bears
  • Alien Outlaw
  • Ghost Bride of Dracula
  • The Player
  • Wise Blood
  • Vampire Dentist
  • Li'l Quinquin
  • The Hustler
  • Porn Star Zombies
  • Redhead
  • Big Bad Wolves
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Phobe: The Xenophobic Experiments
  • Swimming to Cambodia
  • Children of the Damned
  • That's My Boy
  • Dead Space
  • The Terror Within
  • Alien³
  • Universal Soldier: Regeneration
  • Biohazard: The Alien Force
  • The Black Cat
  • The Howling
  • Sausage Party
  • Free Fire
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Event Horizon
  • AVP: Alien vs. Predator

See all 294

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more