Highest rated films

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • The Love Witch

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

  • One More Time with Feeling

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Phoenix

    ★★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Rejected

    ★★★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★★

  • Oh Dem Watermelons

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • Unfriended

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 162 Films watched
  • 13.5 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

The Hateful Eight

Jan 1

Most Watched

World of Tomorrow

3 times

Green Room

twice

Zombie Bloodbath

twice

Truth or Dare?: A Critical Madness

twice

Last Film

Filthiest Show in Town

Dec 27

Genres, countries & languages

Horror
98 films
Thriller
43 films
Comedy
41 films
Drama
31 films
Action
23 films
Sci Fi
19 films
Crime
19 films
Mystery
17 films
Animation
9 films
Romance
8 films
USA
111 films
Germany
11 films
UK
8 films
France
7 films
Australia
5 films
Canada
4 films
Italy
3 films
Spain
3 films
Hong Kong
2 films
Hungary
1 film
English
149 films
German
15 films
Spanish
6 films
Italian
3 films
Russian
2 films
French
2 films
Dutch
1 film
Hungarian
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Kung Fury

Creatively bankrupt dead-eyed smug garbage masquerading as nostalgia-humping homage. Fuck this. Fuck all of this. Fuck everything it represents.

More reviews

Steve’s most liked list

Horror Films Garnering US Theatrical Release in 2016

Latest dumb idea: I'm going to keep track of every horror film that gets a theatrical dance in the year 2016. Why? Because ideally, I'm gonna watch them all. Why? Because I am a fool.

List will be updated weekly. You'll note that my definition of horror is, shall we say, loose.

More lists

Highs and lows

Highest Average

It's Such a Beautiful Day
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Disappointments Room
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Saturn Avenger vs. the Terror Robot

Films Steve watched in 2016

  • Filthiest Show in Town
  • Duck Soup
  • Rejected
  • Ratter
  • House of Traps
  • The Mutilator
  • Incarnate
  • Santa's Christmas Circus
  • Phoenix
  • Moonlight
  • Nina Forever
  • Intruder
  • The Wailing
  • Houseboat Horror
  • Rules Don't Apply
  • Manchester by the Sea
  • In a Lonely Place
  • Addicted to Murder
  • Carnage Park
  • Hot Fuzz
  • The Love Witch
  • Twisted Tales
  • 31
  • Green Room
  • The Edge of Seventeen
  • A Haunting in Cawdor
  • Blue Sextet
  • I Eat Your Skin
  • I Drink Your Blood
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Wayne's World
  • It's Such a Beautiful Day
  • 13 Cameras
  • Sun Choke
  • The Dead Room
  • Creaturealm: Demons Wake
  • Zombie Bloodbath 3: Zombie Armageddon
  • Oh Dem Watermelons
  • Salon Kitty
  • The Alien Agenda: Endangered Species
  • Blackmail
  • Blood Feast
  • Linda and Abilene
  • Don't Breathe
  • Holidays
  • The Pack
  • The Disappointments Room
  • Winter Love
  • One More Time with Feeling
  • Morgan
  • The Final Project
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Blazing Saddles
  • Young Frankenstein
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • The More the Merrier
  • Hush
  • The Iron Giant
  • The Equalizer
  • John Wick
  • I Was a Teenage Strangler
  • The Bride of Frank
  • They're Watching
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Star Trek Beyond
  • Goodbye Uncle Tom
  • Lights Out
  • They Look Like People
  • The Girl in the Photographs
  • Ghostbusters
  • World of Tomorrow
  • The Purge: Election Year
  • Where Is My Friend's House?
  • Finding Dory
  • Southbound
  • The Neon Demon
  • Shatter Dead
  • The Purge: Anarchy
  • Zombie Bloodbath
  • Ava's Possessions
  • Lord Love a Duck
  • The Shallows
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Flesh Eaters from Outer Space
  • The Abandoned
  • The Purge
  • Central Intelligence
  • Evil Streets
  • The Nice Guys
  • Fatal Possession
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Pumpkin Eyes
  • Screaming for Sanity: Truth or Dare 3
  • Wicked Games
  • Violent New Breed
  • Zombie Bloodbath 2: Rage of the Undead
  • Writer's Block
  • Dead Is Dead
  • The Saturn Avenger vs. the Terror Robot
  • America's Deadliest Home Video
  • Zombie Bloodbath
  • Red Spirit Lake
  • Brainblast
  • Truth or Dare?: A Critical Madness
  • Tales from the Quadead Zone
  • Mind Killer
  • Ozone
  • Green Room
  • Kung Fu Master Blaster
  • Polymorph
  • The Sandman
  • Hardcore Henry
  • Ghostwatch
  • Nurse 3-D
  • Psycho Paul's Film Festival
  • Premutos: Lord of the Living Dead
  • The Burning Moon
  • Anthropophagous 2000
  • Violent Shit II
  • Black Past
  • Violent Shit
  • Regression
  • Summer Camp
  • Snuff
  • Hellbent
  • Stung
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Police Story
  • Kung Fury
  • The Other Side of the Door
  • The Testimony of Randolph Carter
  • Marilyn Alive and Behind Bars
  • The Witch
  • I'll Kill You, I'll Bury You, I'll Spit On Your Grave Too
  • World of Tomorrow
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • The Age of Insects
  • Twisted Issues
  • Mad Max: Fury Road
  • Unfriended
  • Gorotica
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Gorgasm
  • Hail, Caesar!
  • Darkman
  • Zombie Cop
  • Nightmare Sisters
  • Maximum Impact
  • Jane Got a Gun
  • Truth or Dare?: A Critical Madness
  • Intruders
  • Violent Shit 3 - Infantry of Doom
  • The Boy
  • Kingdom of the Vampire
  • Channel 13
  • World of Tomorrow
  • Anger of the Dead
  • The Forest
  • Dead Right
  • Zombie 90: Extreme Pestilence
  • Bone Tomahawk
  • The Hateful Eight

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Arrival
  • A Silent Voice
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more